Kudüs

Son zamanlarda tüm dünyayı saran haberi siz de okumuş,izlemiş ya da duymuşsunuzdur. ABD başkanı Donald Trump Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıdı. Peki, Kudüs nedir? Kudüs, üç semavi din için önemli bir şehir. Müslümanlar için Hz Muhammed’in Kudüs’ten miraca yükseldiği bilinir. Yahudiler için ise milattan önce onuncu yüzyılda Kral Davud’un Kudüs’ü ele geçirdiği rivayet edilir.Hristiyanlar ise Hz İsa’nın burada çarmıha gerildiği rivayet edilir. Bu nedenlerle küresel etkisi olan bir şehirdir Kudüs.     İsrail Devleti (devlet demek ne kadar doğru olur tartışılır) 1948′ de kuruldu. Daha doğrusu Filistin topraklarını işgal etti. 1914’te izinsizce kurulan Yahudi kolonileri giderek arttı.Yahudiler büyük kitleler halinde Filistin topraklarına göç etmeye başladılar. 1882 yılında 35.000’i geçmeyen Yahudi nüfusu 1939 yılı sonlarında 463.535’e ulaştı.İngiltere, 14 Mayıs 1948’de, Filistin’deki manda yönetimini tek taraflı olarak kaldırdı. Aynı gün, İsrail Devleti’nin kurulduğu ilan edildi. Bu açıklayıcı metinden de anlayacağınız üzere Filistin toprakları işgal edildi ve İsrail Devleti kuruldu.
            İşgale ve zorbalığa doymayan İsrail, Doğu Kudüs’ü 1967′ de işgal etti. Tek taraflı olarak Kudüs’ün doğusunu ve batısını birleşik başkent ilan etti. Bu zamana kadar hiçbir ülke Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımamıştı, taki ABD başkanı Donald Trump’ın “Bugün verdiğimiz kararla Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyoruz. Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma talimatı veriyorum.” sözüne kadar. Peki, Kudüs bizim için neden önemlidir? Biz Müslümanız, Kudüs Müslümanlarındır. Kudüs Filistinindir. Kudüs şiirimizdir. Kudüs bir müslümanın dinmeyen yarasıdır. Kudüs miraçtır, Kudüs Buraktır. Kudüs bizim derdimizdir. Kudüs işgalci İsrail’in değildir. Kudüs elinde silahla gezen,dehşet saçan İsrail askerinin değildir. Kudüs bizimdir ve bizim kalacaktır. 

           Peki,ben neden bunları anlatıyorum? Çünkü ben bir Müslümanım, Müslüman,kardeşinin derdiyle dertlenmez mi? Müslüman şu hadisi bilmez mi? 
           ‎
“Bir kötülük gördüğünüzde elinizle düzeltin, elinizle olmazsa dilinizle düzeltin, dilinizle de olmazsa kalbinizle buğuz ediniz ki, o da imanın en zayıfıdır.”         İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca olmak gerekir bazen, belki birileri etkilenir,birileri bilinçlenir en azından benim de bir faydam dokunur diye yazdım bu yazıyı. Dedim ya, ben bir Müslümanım.
       Mehmet Akif İnan’ın tam da bu derdin sesi olan bir şiiri var.Onu da sizinle paylaşmak isterim     Mescid-i-AksaMescid-i Aksa’yı gördüm düşümde
Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu
Varıp eşiğine alnını koydum
Sanki bir yer altı nehr çağlıyordu

Gözlerim yollarda bekler dururum
Nerde kardeşlerim diyordu bir ses
İlk Kıblesi benim ulu Nebi’nin
Unuttu mu bunu acaba herkes

Burak dolanırdı yörelerimde
Mi’raca yol veren hız üssü idim
Bellidir kutsallığım şehir ismimden
Her yana nur saçan bir kürsü idim

Hani o günler ki binlerce mü’min
Tek yürek halinde bana koşardı
Hemşehrim nebi’ler yüzü hürmetine
Cevaba erişen dualar vardı

Şimdi kimsecikler varmaz yanıma
Mü’minde yoksunum tek ve tenhayım
Rüzgarlar silemez gözyaşlarımı
Çöllerde kayıp bir yetim vâhayım

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde
Götür müslümana selam diyordu
Dayanamıyorum bu ayrılığa
Kucaklasın beni İslâm diyordu

Mehmet Akif İnan

Kudüs” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.