Meslek Seçerken

Yaratılış gereği her insan bir şeye meyillidir. Her insanın çok iyi ya da iyi olduğu bir şey mutlaka vardır.Bazı insanlar iyi konuşur, bazıları iyi yazar, bazıları iyi çizer.Bazıları lider olmak için doğmuştur bazıları ise o lideri yetiştiren öğretmen olmak için. Günümüzde ise zor olan bunlardan birine sahip olmak değil, neye sahip olduğunu bilmektir. Bunlardan hangisine sahip olduğunu bilmek,o yönü geliştirmek ve vatanına faydalı bir insan olmak için çalışmak gereklidir

      Bu söylediklerimin kapısı elbette mesleğe çıkıyor.Bir mesleği seçerken kriterlerimiz neler olmalıdır? İyi bir maaşının olması mı? Popüler,saygın bir meslek olması mı? Atanmalarının, memur alımının önünün açık olması mı? Elbette değil. Karakterimize,fıtratımıza uygun olması en önemli ve olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Savunma,konuşma ve fikrini kolaklıkla ortaya koyma özellikleri baskın olmayan biri, popüler ve maaşının iyi olduğu avukatlık mesleğini nasıl yapabilir? Elbette yapar,neden yapamasın değil mi? Fakat soru şu,en iyi şekilde yapabilir mi? Vatanına faydalı bir birey olabilir mi? Bu soruların cevabı benim tarafımdan olumsuz olsa da diğer örneğimizle devam edelim. Anlatma,konuşma,idare etme yetenekleri baskın olmayan bir birey öğretmen olabilir mi? Cevaplarımızın olumsuz olduğunu duyar gibiyim.

         Kişiliğinizin,yeteneklerinizin farkında olup fıtratınıza uygun bir meslek seçmek iki taraflı olumlu sonuçlar doğuracaktır.Anlatma yeteneği üstün olan bir kişi öğretmen olur ise iyi öğrenciler yetiştirecektır.Adaletli,hakkını savunabilen bir kişi avukat olduğunda adaletli bir devlet oluşacaktır.Özünüze uygun olmayan bir mesleği sadece popüler,iyi maaşlı ya da önü açık olduğu için seçmemelisiniz.Hedefleriniz ve adımlarınız emin olmalı.Bir psikolog olmak için çıktığınız sınav yolunda puanınız yetmediği için vazgeçip başka bir meslek okumamalısınız.Hedefiniz uğruna bir defa deneyin,gerekirse bir defa daha yenilirsiniz.”Hep denedin,hep yenildin.Olsun.Yine dene,yine yenil.Daha iyi yenil.” demiş Samuel Beckett.Eğer o meslek size uygun olan meslek ise çoğu kez yenilmeye değer.

Bu yazımın altına çok sevdiğim bir kitabı bırakmak isterim belki okumak istersiniz 🙂 ;

Limit sizsiniz-Mümin Sekman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.