”Toplum”un Suçu!

Suçlu,suçunu meşrulaştırmak istiyorsa topluma bu suçun meşru olduğunu kabul ettirmeli ya da suçlu kaybolmak istiyorsa herkesle birlikte suç işlemelidir

Şahsiyet dizisinden etkilenip yazmaya başladığım bu yazıyı iyice açmak isterim.Hayatımızdaki her şeyi ‘biz’ belirleriz yani ‘toplum’.Kurumları,inşaları,statüleri ve tüm doğal olmayan sistemi toplum oluşturur.Tüm işleyiş bizdedir fakat bireysel olarak yaptığımız bir şey bunu etkilemez,önemli olan bir topluluk halinde yapmaktır.Toplumun kabul ettiği normlar ve kabul etmediği ‘anormal’ dediği şeyler vardır.Bunlar ancak toplu halde kabul edilir ya da reddedilir,bireysel değişimler yalnızca ‘anormal’ veya ‘sapkınlık’ olarak adlandırılır.Suç,bireysel işlendiğinde ‘anormal’ olur,kişi suçlu olur fakat toplu olarak işlenirse kimse sesini çıkarmaz çünkü herkesin yaptığı,kabul ettiği şey normaldir.Şahsiyet dizisinde de geçen şu tablo ve hikayesiyle iyice netleştirmek istiyorum yazdığım şeyleri.

Police Verso-Gerome 1872

Burada bir gladyatör var, seyircilerin yani halkın kararına göre kişiyi ya öldürüyor ya da yaşatıyor.Eğer seyirciler baş parmağını aşağı doğru çevirirse(tıpkı dislike butonu gibi) ve bunu çoğunluk yaparsa gladyatör öldürüyor durum tam tersi olursa yani seyirciler parmağını yukarı doğru çevirirse(tıpkı like butonu gibi) gladyatör adamı öldürmüyor.Burada suç var,bir cinayet var fakat buna topluluk,çoğunluk karar verdiğinden suç ortadan kalkıyor.Gerçek hayattan bir örneğini vereyim;geçtiğimiz yılda Meksika’da uyuşturucu baronunun oğlunun tutuklanması sonucu kartel üyeleri adeta savaş çıkardı.Polislerle savaştılar,sokakları adeta ateşe verdiler,kamu binalarına,halka rastgele ateş açtılar ve sonunda kalabalık yine kazandı.Uyuşturucu baronunun oğlu serbest bırakıldı.Kartel üyelerine hiçbir yaptırım uygulanamadı,hiçbir şey yapamamalarının sebebi terör değildi,toplu halde olmalarıydı.Onların yaptıkları da bir suç değildi onlara göre,çünkü toplu halde hareket ettiler ve içlerinde suç,meşru hale geldi. ‘’eğer bir suç işlemek istiyorsan ama suçlanmak istemiyorsan tek yapman gereken etrafına bir kalabalık toplamak.Çünkü bir suçu yeterince büyük bir kalabalıkla birlikte işlersen  o artık suç değildir.’’* Suçun meşrulaşmasını bir yana bırakırsak,toplu halde suç işlemek vicdan azabını da ortadan kaldırır.İnsan kendi kendine şöyle der;’’Sadece ben yapmadım ki,diğerleri de yaptı,bu kadar insan yaptıysak haklıyızdır,suçlu değilizdir’’ Ortada tek bir suçlu olmadığı,suçun öznesi ‘topluluk’ olduğu için ortada suç da kalmaz,birey böyle düşünür en azından.Ve bu sayede suçluluk da hissetmez.Bu çıkarımım biraz da Black Mirror’daki 3.sezon 6. Bölüm olan ‘’Hated in Nation’’ bölümüdür.O bölümde de bir sosyal linç söz konusuydu,insanlar ölmesini istediği insanları sosyal medyada paylaşıyor,en çok öldürülmesi istenileni bir katil öldürüyordu.Kişiler bireysel değil de kitlesel olarak istedikleri için vicdan azabı çekmiyorlardı.Birinin ölümünü istemek çok vahşice ve vicdansızlık barındıran bir şey olsa da toplu halde istenildiğinde kişiye meşru gözüküyordu.Yazımın sonlarına geldiğime göre eğer izlemediyseniz-çok popüler biliyorum fakat yine de söyliyeyim- Şahsiyet dizisini ve Black Mirror dizisini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.Doğru kalabalıkların içinde yer almanız dileğimle,iyi okumalar.

”Toplum”un Suçu!” için 4 yorum

 1. Toplumsal edim ya da eylemsel formalardan bahsedince aklıma Nietzche ve Eric From geldi. Bu ikili toplumsal algoritmayı o kadar iyi çözümlemiş ve görmüş ki yazdıkları eserler bazında toplumsal kategori gün yüzüne o kadar net çıkıyor ki bazen bir insanın konuşmasından davranışından hatta bazen ileri giderek bakışından dahi anlayabiliyorsunuz. Yani hukuk çerçevesinde suç şahsi olarak tanımlanır çünkü şahsa verildiğinde adalet olur topluma verilince o adaletin meşru olacağı bir zemin kalmayacağı zulmü olarak tanımlanır . İşte asıl ayrıntı bur da şahsi işlenmiş bir cinayet mi toplumsal bir biçimde işlenmiş bir cinayet mi daha vahim karar sizin?

  Liked by 1 kişi

  1. toplumsal olarak işlenmiş bir cinayet toplumun zalimliğini ve bunu yargılayacak adalet sistemini de yine toplum oluşturduğu için toplumun adaletsizliğini gösterir,bireysel işlenmiş bir cinayet daha az vahim geldi gözüme fakat unutmayalım ki toplumları da bireyler oluşturur.

   Liked by 1 kişi

 2. Ama bireyleri kalıba sokan yine o toplumun ahlaki kurallarıdır. Yani kurallara uymayınca ceza-ödül denklemine hüküm koymaktansa o suçun niye ortaya çıktığını araştırıp bir daha vuku bulmasını engellemek için daha iyi eylemleri hakim kılacak eğitim ve yönetim bulunmalı ki toplumun suçu bireye, bireyin suçu topluma lanse edilmesin.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.