İsraile Karşı Olan Dindar Yahudiler;Hasidikler

Hasidizm, Rabi İsrael ben Eliezer tarafından Yahudililerin modernleşmesine karşı doğmuş bir tarikattır.Anlamı ise dindarlıktır.Adının hakkını veriyor diyebiliriz.Yaşadıkları dindarlık boyutu sosyal yaşamdan,yeme-içmelerine,aile yapılarına,giyinişlerine ve daha birçok şeye uzanmış durumda.Hasidik Yahudiler zannedildiğinin aksine İsrail’de değil Amerika’da yaşarlar.Kendi aralarında Almanca konuşuyorlar,asimile olmamak için yaptıkları bir şey sanırım bu,zira Amerika’nın kültürüne de İsrail’e karşı oldukları kadar karşılardır.İsrail topraklarında yaşamayı günah olarak kabul ederler.Siyonizm ile doğan İsrail’e tam da bu yüzden karşılardır.Müslümanlar ve Yahudilerin beraber yaşayabileceğini,İsrailli Yahudilerin ise dinden saptıkları görüşündedirler.Mavi Marmara olayında da,Trump’ın Kudüs’İsrail’in başkenti kabul etmesi sonrasında da protesto ve desteklerde bulunmuşlardır.

Siyasi yanlarını bir tarafa bırakıp işin biraz daha içine girelim.Amerika’da belli mahallelerde yaşayan Hasidikler,kendilerine Amerikalı,Polonyalı ya da İsrailli diye hitap etmez,kendilerine Hasidik derler.Kendi mahallelerinin içinde farklı bir dünya vardır.Giyinişleri günümüz modern insanın dışındadır.Erkekler;keçe gömlek,uzun bir ceket,uzun bir şapka ve pantolon olmak üzere giyinirler.Şapkalarının yanlarından lüle şeklindeki saçları sarkar.Her hasidi yahudide bu vardır.Hz Musa’nın o lülerden tutup cennete götüreceğine inanırlar.Kadınlarda ise İslamiyete benzer şekilde tesettür farzdır.Kapalı giyinirler ve evlendikleri zaman saçlarını kazıtıp peruk ya da başörtü takarlar.Saçları kocalarından başka bir erkeğe haram kabul edilir.

Kadınların evlenmekten başka bir seçeneği yoktur.Erkekler yalnızca Tevrat okuyup belli başlı mahallelerinde olan dini okullara giderken,kadınlar da doğru düzgün eğitimi olmayan dini okullara giderler.Kadınların Tevrat okuması yasaktır.Helal olan yiyeceklerin satıldığı marketten alışveriş yaparlar,domuz eti kesinlikle haramdır.Sanat,müzik,sinema,tiyatro kesinlikle yasaktır.Bu tarz meslekler yapılamaz,izlenilemez.Televizyon için günah kutusu gibi tabirleri vardır.17-18 yaşlarına gelince birbirlerini hiç ya da çok az görerek görücü usülü yoluyla evlenirler.Evlilik,diğer dinlerdekine kıyasla Yahudilikte çok önemlidir.Çocuk odaklı evlilik yaparlar.Bunun sebebi ise Yahudi Soykırımında ölen Yahudilerin çoğunun Hasidik olmasıdır.Hatta Osmanlıya sığınan Yahudilerin de hasidik olduğunu okumuştum.Ölen Yahudiler için evlenir ve olabildiğince çok çocuk yaparlar.

Hasidik Düğünü

Düğünlerinde kadın ve erkekler ayrı ayrı otururlar,fotoğrafta olduğu gibi aralarında beyaz bir perde vardır. Gelin damadın etrafında 7 çember çizerler ve birlikte Tanrı’nın 7 nimetini sayarlar.Düğün yemeğinden sonra perde ortadan kalkar ve hep beraber dans edip içki içerler.Bu kadar dindar insanlardan düğünün sonunu böyle okumayı açıkçası beklemiyordum.Kadın ve erkek evlendikten sonra kadının,erkeğin gözlerine bakması yasaktır.Bunun sebebini ise bilmiyorum,belki saygı adı altında yasaklanmış olabilir.Geleneklerinin dışında,dünya onlar için tamamen din ile bütün halde.Sürekli din ile iç içe halde,dualar okuyarak yaşıyorlar.Hedefleri ise tek;Yahudi nüfusunu arttırmak.Bu kadar dindar insanların,ahiret inancı olan insanların dünyadaki nüfuslarını neden bu kadar arttırmak istediklerini anlayamasam da bağlam kurabildiğimiz tek şey Yahudi soykırımıdır.Yazımın sonuna gelirken merak edip araştırmama vesile olan aynı zamanda çoğu bilgiyi topladığım UNORTHODOX adlı mini diziyi izleyebilirsiniz.Hasidik Yahudileri detaylıca anlatan bir mini netflix dizisi.Aynı zamanda yazımda da bahsettiğim Hasidiklerin ve Müslümanların İsrail’de olan Siyonizmin yolunda Müslümanlara uygulanan bir nevi soykırım ve aynı zamanda yurtlarından edilmelerini detaylıca anlatan,altındaki ideolojik sebepleri ve Siyonist Yahudileri anlatan Kudüs’ün Gizemli Tarihi adlı kitabı da okuyabilirsiniz.Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’i başkenti ilan etmesi ile ilgili detaylı yazıma ise bu linkten ulaşabilirsiniz;https://birnotbirak.wordpress.com/2019/02/01/kudus/

Unorthodox Fragmanı
Kudüs’ün Tarihi adlı kitap

İsraile Karşı Olan Dindar Yahudiler;Hasidikler” için 4 yorum

 1. Her yazıya saygım vardır doğru da yanlışta olsa okurum. Ama özgür eleştirme hakkımı da kullanmak isterim. Hasidikleri masumca anlatılmış ancak çocuk yaşta evlilikleri kadınları hor görmeleri dine aşırı derece de bağlılıkları hiçte masumiyet göstergesi değil, üstelik yurt dışında bulunduğum zamanlar oturduğum caddenin yanında ki cadde sırf onlara ayrılmıştı adı bile yahudi caddesiydi (Türkçesi) ve ben sadece oradan geçerken korkardım. Yüzünüze dahi bakmazlar hepsi dimdik yürür ve suratları buz gibidir öyle orada burada kolay kolay göremezsiniz sizden olduğunca uzak dururlar… Bilmiyorum ama ben ürpertici bulurdum…

  Beğen

  1. ben yalnızca objektif olarak yazmak istedim,evlilik yaşlarını ve katı kurallarını da vurguladığımı düşünüyorum,sanırım sempati besliyormuşum gibi bir yazı olmuş fakat saygı duymakla beraber sempati de beslemiyorum ama yorumunuz için teşekkür ederim:)

   Beğen

  2. Ben de bu tip giyinmiş insanlarla havaalanlarında karşılaşmaktayım. Yahudi olduklarını biliyorum. Yahudileri eleştirirken bir Müslüman olarak aynaya bakmamız gerekir diye düşünüyorum. Sadece dinler eleştirerek günah çıkarmaya çalışıyoruz. Kadını hor gören, modern geçinen toplumları göz ardı ediyoruz. Aldatılan kadınlar, öldürülen kadınlar, çocuk yaşta evlendirilen kadınlar, resmen sermaye statüsünde kabul edilen ömür boyu tecavüze uğrayan kadınlar… Saymakla bitmiyor.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.